Кібербезпека – це сукупність заходів, які захищають комп'ютери, мережі та дані від несанкціонованого доступу або пошкодження. Вона стосується як користувачів (нас), так і організацій (шкіл, банків, компаній, тощо).

     Мета кібербезпеки - забезпечити конфіденційність, цілісність та доступність цифрових ресурсів. 

     Загрози в інтернеті:

  • Віруси та шкідливе програмне забезпечення (шкідники)
  • Фішинг. 
  • Кетфішинг. 
  • Кібертравля (булінг)
  • Крадіжка особистих даних.

     Кібергігієна - це галузь, що стосується збереження здоров'я та ефективного функціонування користувачів в інформаційному середовищі. 

     Основні правила кібергігієни:

  •  Використання надійних паролів. 
  •  Регулярне оновлення програмного забезпечення. 
  •  Не відкривати підозрілі файли та посилання. 
  •  Використання антивірусного програмного забезпечення. 
  •  Резервне копіювання даних. 

    Як захиститися від інтернет-загроз?

  • Двофакторна аутентифікація. 
  • Налаштування конфіденційності.
  • Використання VPN.
     Інтернет – це великий і корисний ресурс, але без належної обережності він може бути небезпечним. Дотримуючись правил кібергігієни та кібербезпеки, ви можете захистити свої пристрої та особисті дані від кібератак. Пам'ятайте, що навіть найпростіші заходи, як-от складний пароль або антивірус, можуть врятувати вас від великих проблем.

Нормативно-правова база:

Закон України ” Про національну безпеку України”

wym-1643705161552

Закон України “Про основні засади забезпечення кібербезпеки України”

wym-1643705252582

Указ Президента України ” Про Стратегію кібербезпеки”

wym-1643705333359

Конвенція РЄ про кіберзлочинність

wym-1643705440971

Корисні посилання:

Казка про золоті правила безпечного інтернету

wym-1643705557959

Відео про медіаграмотність

wym-1643705636506

33 поради з кібербезпеки

wym-1643705697315

Основні правила власної кібербезпеки для дитини

wym-1643705767405

Кібербезпека дитини

wym-1643705838166

Лекція з кібербезпеки. Основи кібербезпеки для дітей

wym-1643705930596

Урок “Кібербезпека та інформаційна безпека”

wym-1643706000973

Мультфільми про кібербезпеку

wym-1643706054460

wym-1643706080992

wym-1643706105599


ПОРАДИ ДЛЯ ДІТЕЙ.

1. Нікому без дозволу батьків не давати особисту інформацію: домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи, свої паролі.

2. Якщо знайдете якусь інформацію, що турбує вас, негайно сповістіть про це батьків.

3. Ніколи не погоджуватися на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в Інтернеті. Якщо все ж таки це необхідно, то спочатку потрібно спитати дозволу батьків, а зустріч повинна відбутися в громадському місці й у присутності батьків.

4. Не відповідати на невиховані і грубі листи. Якщо одержите такі листи не з вашої вини, то сповістіть про це батьків, нехай вони зв’яжуться з компанією, що надає послуги Інтернет.

5. Розробити з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких ви збираєтесь заходити.

6. Не заходити на аморальні сайти і не порушувати без згоди батьків ці правила.

7. Не робити протизаконних вчинків і речей в Інтернеті.

8. Не шкодити і не заважати іншим користувачам.

ПОРАДИ БАТЬКАМ.

1. Розташуйте комп’ютер вашої дитини в місці загальної доступності: їдальні або вітальні. Так вам буде простіше стежити за тим, що роблять діти в Інтернеті.

2. Звертайте увагу на те, які сайти відвідує дитина. Якщо у вас маленькі діти, знайомтеся з Інтернетом разом. Якщо у вас діти старші, поговоріть з ними про сайти, які вони відвідують, і обговоріть, що припустимо, а що ні у вашій родині. Список сайтів, які відвідує дитина, можна знайти в історії браузера . Крім того, ви можете скористатися інструментами блокування небажаного контенту, такими як, наприклад, безпечний пошук Google або безпечний режим на YouTube.

3. Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. Ви не зможете весь час стежити за тим, що вони роблять в мережі. Їм необхідно навчитися самостійно користуватися Інтернетом безпечним і відповідальним чином.

4. Використовуйте налаштування конфіденційності та управління доступом до вашого розташування. На YouTube, Blogger, в соціальних мережах і на багатьох інших сайтах користувачі можуть розміщувати власний контент. Зазвичай автору надається можливість обмежити доступ до особистого блогу, фотографій, відео та інформації в профілі. Особливо важливо обмежувати доступ до таких даних, як ім’я, адреса або номер телефону, які дитина розміщує на загальнодоступних сайтах.

5. Зберігайте паролі в таємниці. Нагадуйте дітям, що паролі не можна нікому повідомляти. Також необхідно, щоб для дітей стало звичкою знімати прапорець «Запам’ятати мене» при вході в свій акаунт з комп’ютерів, встановлених, наприклад, у школі, Інтернет-кафе або бібліотеці.

6. Не довіряйте незнайомцям. Поясніть дітям, що не слід призначати особисті зустрічі з людьми, з якими вони познайомилися в Інтернеті, і повідомляти їм особисту інформацію, тому що незнайомці можуть видавати себе за когось, ким вони насправді не є.

7. Встановіть захист від вірусів. Використовуйте і регулярно оновлюйте антивірусне програмне забезпечення. Навчіть дітей не завантажувати файли з файлообмінних сайтів, а також не приймати файли і не завантажувати вкладення, що містяться в електронних листах від незнайомих людей.

8. Навчіть дітей відповідальної поведінки в Інтернеті. Пам’ятайте золоте правило: те, що ви не сказали б людині в обличчя, не варто відправляти йому по SMS, електронною поштою, в чаті або розміщати у коментарях на його сторінці в Мережі.

9. Оцінюйте Інтернет-контент критично. Те, що міститься в Інтернеті, не завжди правда. Діти повинні навчитися відрізняти надійні джерела інформації від ненадійних і перевіряти інформацію, яку вони з находять в Інтернеті. Також поясніть дітям, що копіювання і вставка змісту з чужих веб -сайтів можуть бути визнані плагіатом.

10. Інтернет-залежність є актуальною проблемою, дослідження якої зумовлене запитами суспільства, що пояснюється швидким темпом розвитку комп’ютерних технологій, отриманням вільного доступу все більшої кількості людей до Інтернету. Але якщо батьки разом зі своїми дітьми будуть дотримуватись правил «Безпечного Інтернету» можна уникнути багатьох проблем.




ПРАВИЛА ІНТЕРНЕТ БЕЗПЕКИ

1.    Поводьтеся чемно і ніколи не ображайте інших!
2.    Не зустрічайся із незнайомими он-лайн друзями особисто!
3.    Користуйтеся пошуковими системами для дітей.
4.    Уважно поводьтеся з паролями: використовуйте складні паролі, не користуйтесь одним паролем для всіх акаунтів, періодично змінюйте паролі.
5.    Уважно відносьтесь до посилань в повідомленнях в соціальних мережах та у інших месенджерах.
6.    Встановіть антивірус одразу після встановлення операційної системи і постійно його оновлюйте.
7.    При проведенні будь-якої фінансової операції через Інтернет уважно дивіться на протокол з’єднання. Потрібно щоб сайт мав ‘https://’ протокол. Сайти, які можуть викрадати дані працюють використовуючи протокол з’єднання ‘http://’.
8.    По можливості не робіть он-лайн покупки в незнайомих і маловідомих магазинах. При покупці дивіться на відгуки та рейтинг продавців.
9.    Періодично робіть резервне копіювання важливої інформації.
10.  Нікому і ніколи не повідомляйте персональні дані.
11.  Періодично перевіряйте Ваші мобільні пристрої на предмет додаткових програм, можливо Ви помітите незнайомі іконки на головному екрані чи в меню смартфона.

Кібербезпека - безпека в інтернеті | Урок на 2 завдання. Година Кібербезпека у 2020: як користуватись інтернетом, аби не стати жертвою  атаки - Новини
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ. КІБЕРБЕЗПЕКА.
Поскаржитися на порушення Більше